Učebna IT

Windows a operační systémy

Martin Hejpetr | 24.07.2022 | 2 min čtení

OPERAČNÍ SYSTÉM

Operační systém je software, který běží na počítači a je zodpovědný za správu softwarových aplikací a počítačových zdrojů. U stolních počítačů je nejoblíbenějším operačním systémem Windows. Název „Windows“ (anglicky okna) pochází ze schopnosti spouštět více aplikací najednou, přičemž každá běží ve svém vlastním okně.

Obrázek nelze načíst.

WINDOWS

Počítač s Windows je dnes součástí téměř každé domácnosti i kanceláře. Operační systémy Windows společnosti Microsoft jsou na trhu od roku 1985. K dispozici máme několik generací Windows, různé edice a několik licenčních variant.

Obrázek nelze načíst.

WINDOWS A KONKURENCE

Díky Windows se práce s počítačem stala dostupnou úplně každému, od předškolních dětí až po ctihodné důchodce. Windows je skutečně nejjednodušší systém, který se používá, ale jeho vývoj je velmi obtížný. Jak uvádí odborníci, MacOS je na druhém místě z hlediska použitelnosti. Linux je nejsložitější systém, ale pokud si na něj jednou zvyknete, nikdy se nevrátíte zpět.

Obrázek nelze načíst.

WINDOWS 11

Nejnovější verze operačního systému Windows je Windows 11. Oficiálně byla vydána v říjnu 2021. Přináší inovovaný design, který vychází z předchozích Windows 10. Novinek a inovací je spoustu, namátkou třeba oblé hrany oken, nabídka Obrázek nelze načíst. nebo třeba ovládací panely. Vylepšená je práce s okny a virtuálními plochami, dotykové rozhraní, vyhledávání a propojení s chytrým telefonem. Systémové požadavky jsou sice vyšší, ale stroje mladší tří let by Windows 11 měly zvládnout.

Obrázek nelze načíst.

AKTUALIZACE SYSTÉMU WINDOWS

Systém Windows je navržen tak, aby se postaral o aktualizace v rámci podporovaného životního cyklu zařízení. Jsou poskytovány dva druhy aktualizací – kvality a funkcí. Aktualizace kvality zahrnují aktualizace v oblasti bezpečnosti, ale i mimo ni. Jsou typicky vydávány jednou za měsíc. Aktualizace funkcí přidávají nové funkce do Windows, jsou nyní poskytovány jednou za rok. Pokud jste stále na Windows 10 a chcete přejít na Windows 11, přečtěte si článek Jak aktualizovat na Windows 11.

Obrázek nelze načíst.